Vas Podhom leži ob vznožju 834 m visokega hriba Hom, po katerem je dobila ime. Geografski prostor vasi je na zahodu omejen z gričem Radolco, grebenom Fortuna, Grabnom. Na severozahodu se spusti proti soteski Vintgar. Na severu se vas naslanja na pobočja hriba Hom, proti vzhodu se pri Sebenjah prepleta z zasipškim zemljiščem. Na jugu se vaško zemljišče spušča proti močvirnim Blatom.
Iz prvotno treh obdelovalnih enot v vasi je skoti stoletja nastalo trinajst kmetij, ki se jim je čez čas pridružila katera kajž. Nekatere od njih so »žive«, druge pa so postale stanovanjske hiše s pripadajočimi travniki. Veliko spremembo v vasi je prinesla gradnja in odprtje tako imenovane Bohinjske železnice (1906), ki je omogočila bližnjico do Železarne Jesenice in je nedvomno botrovala izgradnji hotela Hom (1930), restavracije Cundrič (1925) in gostinskih objektov v neposredni bližini železniške postaje Podhom. Gostinsko turistična dejavnost je zaživela tudi s postavitvijo restavracije ob vhodu v svetovno znano sotesko Vintgar, z mostiči in galerijami prehodno od leta 1893.. Nad sotesko, na Vrščah, je v dvajsetih letih 20. stoletja živel in deloval izjemen znanstvenik prof, dr. Albin Belar (1864 – 1939). Bil je pionir moderne seizmologije, ukvarjal se je z elektrotehniko, radiofonijo, meteorologijo, organsko in splošno kemijo, speleologijo, mineralogijo, kristalogijo, geomorfologijo in bil pobudnik modernega varstva narave. Podhomci se s ponosom spominjajo, do nedavno, prezrtega znanstvenika. V vasi je še vedno živ prastari običaj vleke ploha, ki ima korenine v davnem, predkrščanskem obdobju, kjer so ga uprizarjali vse od pomnenja najstarejših vaščanov.
V dvajsetih in tridesetih letih 20. stoletja je v vasi delovala Mlekarska zadruga Podhom. Z namenom zbiranja mleka in izdelave mlečnih izdelkov, vključno s priznanim »podhomskim sirom«, je bil zgrajen mlekarski dom. Iz prvotne zgradbe sušilnice sadja ob vaškem koritu za napajanje živine, je z ustanovitvijo Gasilnega društva Podhom (1931) nastal gasilski dom, gasilci pa so bili in so, poleg opravljanja svoje primarne dejavnosti, gašenja požarov in reševanja ob ostalih nesrečah, tudi nosilci kulturno družabnega življenja v kraju.
Ni se potrebno posebej truditi, da se opazi tradicionalna vaška arhitektura, ki tvori podobo idilične gorenjske vasi. Vasi, na sončni strani Homa.
Besedilo o vasi Podhom je napisal Marjan Zupan.